• Evpas spol. s r.o. Bohemia Glass
  • Evpas spol. s r.o. Bohemia Glass
  • Evpas spol. s r.o. Bohemia Glass
  • Evpas spol. s r.o. Bohemia Glass
  • Evpas spol. s r.o. Bohemia Glass
Evpas spol. s r.o. Bohemia Glass1 Evpas spol. s r.o. Bohemia Glass2 Evpas spol. s r.o. Bohemia Glass3 Evpas spol. s r.o. Bohemia Glass4 Evpas spol. s r.o. Bohemia Glass5

Evpas spol. s r.o. - Bohemia Glass - Ruční výroba skla, Vysoký smalt, Ryté sklo, Glazury, Dinaryt

Ryté sklo

Během 16. století přišla tato technika z řezání drahokamů a postupně se vyvinula slavná tradice severočeského řezaného nebo-li rytého skla.

Ryté sklo je mezi technikami zušlechťování skla technikou nejpracnější, vyžadující velkou dovednost a trpělivost. Rozsah možností, které dává, je velký.

K složitým, pracným rytým dekorům je třeba delší praxe, ale hlavně značná dávka uměleckého citu, výtvarných znalostí a dovedností.
 

Hydroglazury

Hydroglazura je vysoce výkonná barva, velmi dobře chemicky a mechanicky odolná, dovolující široké použití v interiérech.

Je založena na jedinečném složení systému teplem vytvrzovaných pryskyřic pro brilantní dekoraci skla v neomezené barevné paletě barev.Přednosti:

  • znamenitá přídržnost na skle
  • velmi dobrá odolnost proti oděru a poškrábání
  • dobrá odolnost proti žloutnutí
  • vysoká chemická odolnost: voda, pára, pasterizace, alkohol
  • dobrá odolnost alkaloidům a kyselinám
  • neobsahuje těžké kovy (Cd, Pt…)
 
Vysoký smalt

Doba vzniku této zajímavé technologie byla na přelomu 19. a 20. století. K dekoraci se používá ryzí zlato a platina. Nanáší se na sklo štětcem v tekutém stavu a poté následuje výpal ve speciálních pecích.

Na podkladovou vrstvu zlata se po vypálení nanášejí postupně štětcem reliéfní vrstvy ve tvaru arabesek a květinových motivů, která získávají opakovanými výpaly a nanášením dalších vrstev na plastice. Proces nanášení a výpalu se zpravidla opakuje čtyřikrát, u složitějších dekoru i vícekrát.

Sklářské barvy jsou v podstatě rozemletá nízkotavitelná skla. Malíř musí příslušnou barvu dokonale smíchat s pojivem, poté barvu nanese na vyčištěný tvar a vypaluje podle druhu barvy a skla při teplotě 540 – 580 ◦ C.

Sklo je jeden z nejušlechtilejších materiálů, které lidé vytvořili. Na jedné straně je blízké minerálům, neboť z nich vlastně vzniklo, na druhé straně je v něm cosi skvostně křehkého. Čím více o něm víme, tím více potěšení v něm nalézáme.

Pojem „České sklo“ se postupně prosazoval na základě práce desítek generací a byl, a je synonymem špičkové kvality designu.

Originálně specifická dekorace od našich návrhářů provází naše výrobky celou existencí firmy již od roku 1988.

Zabýváme se tradičními rukodělnými technikami vysokého smaltu, rytého skla s různými kombinacemi. Tyto techniky jsou v ručním podání nenapodobitelné a zajišťují tak každému výrobku svou originalitu.Závěr:

Milovati sklo je tolik, jako obdivovati a oceňovati ony vlastnosti, jež tvoří jeho trvalou hodnotu, tj. poctivost hmoty a poctivost práce.

J. Drahoňovský

 
 

Kontakty

EVPAS spol. s r.o.
Jezvé 127
471 08 Stružnice
Česká Republika

Telefon: +420 487 834 009
Fax: +420 487 834 038

E-mail: evpas@evpas.cz

Web: www.evpas.cz

www.evpas-bohemiaglass.cz

Video

Aktuality

^